Arvamusaia parem nurk avatar

Rein Elus Märter Langil on õigus

Peeter-Eerik Ots õpetaja, EÕL liige
Avaldatud: 22 november 2013
Lisa arvamus

Kultuuriminister Rein Langil on õigus – ta peab tagasi astuma.

Ka teises punktis on Langil õigus – küsimus on (valitsuse)kommunikatsioonis ja suhtumises.

(Ülejäänud punktides ilmselt Langil nii õigus ei ole.)

Kaks esimest ja enim esile kerkinud vaadet on aga vastuolulised ning siin peitub ka mitu põhjust, miks näiteks mina õpetajate liidu juhatuse liikmena ei jõudnudki lõpuks loomeliitude ministritagandamisaktsiooni toetama. Miks, milles vastuolu!?

Vastuoluline on nõuda Langi tagasiastumist, mis on formaalne samm, samas kui pahameele kutsus esile äärmiselt sisuline jama, ehk Sirbis toimunud jõhker suhtlemisviga. Kui taheti justkui karistust ja vastutuse võtmist, siis mis puutub tänapäeval siia tagasiastumine!?Ja kas me unustame selleks korraks ära, et kogu valitsuse suhtlusstiil üldiselt on solvav?

Poliitikas ja kommunikatsioonis laiemalt on tihti nii, et märkide tähendus ajas muutub oluliselt. Täna ei ole tagasiastumine ministrile tingimata karistus, ehk see, mida väga paljud pahased tegelikult soovisid. Sooviti, et kes nii inetult käitub, saadetakse nurka, tehakse häbi-häbi, jääb magustoidust ilma või sõpradega õue ei saa kuni oskab palun-aitäh öelda. Täna saab tagasiastunud minister hea koha rambivalguses, kiidetakse julguse eest ja tuntakse kaasa ülekohtu ning kahetsetakse tegemata jäänud heade projektide pärast, antakse magustoitu ning sõpru tuleb uksest-aknast juurde (või tagasi). Ühe ministri tagasiastumine on äärmisel juhul ebamugavus paljudele ametnikele ja tagasilöök headele saavutustele-kokkulepetele.

Ministrile, kes astub ise tagasi asja eest, mida ta tegelikult ei teinud – Sirpi pole ju kinni pandud, esimene ägedalt tehtud number ei ole fiasko, valetanud justkui ka pole jne, on tagasiastumine pigem mõnu. Selline minister on märter! Ja veelgi enam – elus märter. Magus. Ja valitsusele on see mõnus, sest kuidagi ei saa enam öelda, et valitsus on 100 protsenti ignorantne. Nüüd saab jälle vähemalt märtsini sama tuimalt edasi askeldada ning varupingile on tekkinud üks puhtaks pestud poliitik.

See oli üks moment, miks mina ei näidanud üles initsiatiivi minister Langi umbusaldamisel. Teine moment on muidugi see, et ei mina, ega kuuldavasti paljudki lihtsalt ei teadnud loomeliitude plaanist. Siit omakorda õppetund, et võiks (esindus)organisatsioonid omavahel ikka oluliselt rohkem suhelda. Muidugi on ministril lihtne öelda, et loomeliidud ei esinda kogu kultuuri kui „kogu kultuur, sh õpetajad“ lihtsalt ei teadnud sellisest kavatsusest (tagantjärgi kaasa jooksmine on keerulisem, aga see on teine teema).

Kolmas moment on aga jätkuvalt üleval ja selle tõi välja Rein Elus Märter Lang ise – probleem on ju kogu valitsuse suhtumises ja valitsusliikmete kommunikatsioonis, mida ühe mehe ründamine kuidagi ei muuda. Mina ühinen (ja loodetavasti ka EÕLi juhatus) selle seisukohaga, et vabariigi valitsus, ega selle liikmed, lihtsalt ei tohi käituda kasvatamatult ja ebakultuurselt! Ja kõik, kes nii teevad (mitte ainult need, kellelt seda huvigrupid nõuavad), peavad nii vastustrikkalt ja märgiliselt positsioonilt lahkuma!


Comments are closed.