Arvamusaia parem nurk avatar

Teeks õige streigipausi kevadeni

Peeter-Eerik Ots õpetaja, EÕL liige
Avaldatud: 7 oktoober 2012
Lisa arvamus

Arstide streigi teise nädala eelõhtul oleks minu soovitus streigijuhtidele – tehke paus. Näiteks kevadeni. Mitte lõpp streigile, vaid strateegiline time out.

Miks? Esimene nädal näitas, et ühegi kutseliidu loomulik pr-valmisolek ei ole piisav, et suurte tööandjate ja nende ressurssidega rinda pista. Selleks on vaja eraldi valmistuda.  Streik on olemuselt kommunikatsiooni vahend, väga äärmuslik vahend. Ja kui streigi kommunikeerimiseks ja soovitud sõnumite kohale toimetamiseks  oleks vaja sisuliselt teist streiki, on asi hapu.

Selles, et streigis aeg maha võtta ja endine töörütm taastada ei ole praegusel hetkel kindlasti midagi sellist, mille pärast streigis osalejad põdema peaksid. Küll on aga võita. Ilmselgelt ei ole arstidel üldse mõnus streikida ning eriti ebamugav on see olukorras, kus avalikkuse toetuse saavutamisest on ikka päris palju puudu.

Praegu aja maha võtmisega ei kaota arstid oluliselt midagi. Mõni suurem suu võib-olla tunneb väärikust pisut riivatuna aga selleks on ka põhjust – ettevalmistus ei ole olnud piisav.

Seda, mida streigiga saavutada loodeti, nädalaga saada ei õnnestu. Suurema meditsiinivaldkonna strateegilise plaani jaoks läheb vaja rohkem aega ning ilmselt ka paremaid inimesi.

Kui tuleb meditsiini mõneprotsendiline palgalisa, jääb see veel pikaks ajaks  jorisejatele hambusse, mida meenutatakse igal arstivisiidil ja igas võimalikkus netikeskkonnas.

Pausi on aga vaja selleks, et olukord uuesti üle vaadata. Tänaseks on nähtud kuidas reageeerib valitsus, haiglad, sotspartnerid, ajakirjandus ja avalikkus. See on väga väärtuslik info, mida väga harva on võimalik ette ülitäpselt prognoosida.

Arstid, teil on partneritelt ja “vastaspoolelt” nende vahendid välja meelitatud. Vastutöö ja -argumentide sisu teadasaamine on iseenesest suur asi. Pealegi pole kevadel samadel sõnumitel enam sama kaalu ega värskust (ning vaevalt midagi väga uut ja vaimukat lisandub) kui siiski jääb vajadus streiki 4-5 kuu pärast jätkata.

Ja kui optimistlikult prognoosida, võib peale pausi olla arenenud olukord, kus streigi jätkamist polegi enam vaja. Tea, kas otsustajate väärikus just soovitud palgatõusu saab endale lubada aga ilmselt hakkab jää liikuma ning meditsiini probleemid hakkavad ka läbimõeldud lahendusteni jõudma.

Aga sellega, kallid arstid, olekski ju tegelik eesmärk saavutatud! :)


Comments are closed.