Kooli vaim ja tervis avatar

Haridusküsimused koalitsioonilaual

Peeter-Eerik Ots õpetaja, EÕL liige
Avaldatud: 19 märts 2015
Lisa arvamus

“Valitsuskoalitsiooni läbirääkimistel otsustasid nelja erakonna esindajad tõsta kõneluste keskmesse tulevikuteemad ning seega oli haridusvaldkond ühtäkki valimiskampaania autsaiderteemast tõusnud kõige tähtsamale kohale.” Kahjuks on see väljamõeldud lause. Või hoopis – õnneks? Oleneb väga mitmest tegurist.

Soomlane Pasi Sahlberg, kes pisut rohkem kui aasta eest ka EÕLi ja TLÜ konverentsil ettekandega esines, on tänaseks üks enimnõutud haridusvaldkonna lektoreid ilmselt igas maailma punktis. Ühelt poolt on tal taustaks maailmakuulus Soome hariduse edulugu, mis uuringutulemustes hästi väljendub, aga rohkem seetõttu, et tal on ka tuleviku kooli, õppimise ja õpetamise ning hariduse kohta tervikuna midagi sisulist öelda.

Värskes kolumnis Vaalitenttikysymys (valimiste eksamiküsimus vabas tõlkes) Opettaja.fi võrgulehel juhib hr Sahlberg tähelepanu tõsiasjale, et Rootsis oli haridus sügiseste valimiste põhiküsimus. Samuti on USAs haridusreform tõusmas jõuliselt oluliseks valimisteemaks. Soomes seevastu keskendutakse tööhõivele, sest selles valdkonnas on näitajad kurvad. Haridusele ei pruugi ruumi jääda, on Sahlberg murelik.

Lohutaksin hr Sahlbergi, et haridusteemad kandidaatide esituses ei pruugi olla parim asi, mida kuulata tahaks. Vähemalt mina hoidsin kohati debattide ajal hinge kinni, et mingil juhul samas seltskonnas haridusteemasid lauale ei võetaks.

Võib olla ongi parim tulemus selline, mida hr Sahlberg Soome valimiste puhul kirjeldab – kõik on üldiselt nõus, et hariduseelarvet ei kärbita ning Soome kool peab olema maailma parim. Aga mida selleks teha tuleb, jääb valijatele ära arvamiseks.

Nagu nendib põhjanaaber, peavad majanduslikust madalseisust välja tulemiseks Soome koolid ka ise vaatama rohkem tulevikku. Kui oleks võimalik, siis rohkem kui sajaprotsendiliselt toetan ja arendan ka ise mõtet, et kooli ei pea ette valmistama vaid töölisi ja tarbijaid – kooli ülesanne on olla kasvulava uutele tööandjatele ja eestvedajatele. Seda mõtet ootaks küll nii koalitsioonilauale, kui laiemale aruteluringile.


Comments are closed.