Arvamusaia parem nurk avatar

Imelik või vajalik?

Margit Timakov õpetaja, EÕLi juhatuse liige
Avaldatud: 31 detsember 2014
Lisa arvamus

2014 oli imelik aasta. Tegemist oli palju, erinevaid asju muudkui toimus, kosta oli suuri sõnu, samas rahulolematust ja kahtlemist. Palju oli kuulda, et asjad muutuvad ja muutuvad, aga nii kiiresti, et ei saagi pihta, mida muuta tahetakse. Kuidagi väsitavaks muutus see pidev virisemine. Kas inimesed siis ise ei tea, miks nad koolis töötavad – nad ei pea ju muretsema kui õppekavas mõni rida teisiti on? Kas erinev sõnastus peab kedagi kuidagi endast välja viima? Eks see muretsemine sellest tule, et meil ei ole pikaaegset riiklikku hariduspoliitikat, mis ei sõltu parteist ega ministrist, mis on ühiselt kokku lepitud varem, mis annaks kindluse edasi liikuda ning teadmise sihikule võetud suunast.
Imelik aasta – erakoole hakkas tekkima nagu seeni pärast vihma; koolivõrgu korrastamisest oli palju juttu, kuid märkimisväärset muudatust näha ei saanud. Eks see ole tegelikult arusaadav, et ega keegi naljalt ebameeldivaid otsuseid teha taha. Eks see ole arusaadav, et dialoogi pidamine on meile võõras ja vajab harjumist ning harjutamist. Aga siiski….
Onju neid koole, kes tegutsevad rahumeelselt ning kindlalt, kujundavad ühistele väärtustele põhinevat koolikultuuri ning ei lase end ümbritsevast segadusest häirida. Tugev koolijuht, kokkuhoidev õpetajaskond, õppimist väärtustav õpilaskond ja toetavad vanemad ei lase end häirida ei kov-i – riigi pinksimängust, puudulikest õppevahenditest ega vastuolulistest ootustest.
Kui oodata silmapilkseid tulemusi ja selgust, koheseid lahendusi ja probleemideta protsessi, siis oli jah imelik aasta. Kui aga mõista, et teinekord peab enne selginemist mõtteid ja jõudu koondama ning et mõned tulemused nõuavadki aega, siis oli päris hea aasta. Mitte midagi erilist, aga ikkagi hea ja õpetlik aasta! Õppetundide sõnastamine nõuab aga veidi seedimist.


Comments are closed.